Cims de muntanya més alts del món

La taula següent llista els cims muntanyosos més alts del món, inclosos el nom de les muntanyes, la serralada, l'alçada vertical i la ubicació, segons la National Geographic Society.



Veure Cimeres anomenades als Estats Units a més de 14.000 peus sobre el nivell del mar per a U.S. Peaks.

disparant arreu del món

O, si us interessa la fotografia de natura, consulteu la nostra informació sobre les millors càmeres de drons del 2020 .

Vegeu també Escalant els 14 cims mundials de 8.000 metres , Els set cims , Mortals a l’Olimp: història de l’escalada a l’Everest , i l'almanac de l'Everest.

Cim de la muntanyaRangUbicacióAlçada
peusm
Everest1HimàlaiaNepal / Tibet29,0358,850
K2 (Godwin Austen)KarakoramPakistan / Xina28,2508,611
KanchenjungaHimàlaiaÍndia / Nepal28,1698,586
Lhotse IHimàlaiaNepal / Tibet27,9408,516
Makalu IHimàlaiaNepal / Tibet27,7668,463
Cho OyuHimàlaiaNepal / Tibet26,9068,201
DhaulagiriHimàlaiaNepal26,7958,167
Manaslu IHimàlaiaNepal26,7818,163
Nanga ParbatHimàlaiaPakistan26,6608,125
AnnapurnaHimàlaiaNepal26,5458,091
Gasherbrum I.KarakoramPakistan / Xina26,4708,068
Broad PeakKarakoramPakistan / Xina26,4008,047
Gasherbrum IIKarakoramPakistan / Xina26,3608,035
Shishma Pangma (Gosainthan)HimàlaiaTibet26,2898,013
Annapurna IIHimàlaiaNepal26,0417,937
Gyachung KangHimàlaiaNepal25,9107,897
Disteghil SarKarakoramPakistan25,8587,882
HimalchuliHimàlaiaNepal25,8017,864
NuptseHimàlaiaNepal25,7267,841
Nanda DeviHimàlaiaÍndia25,6637,824
MasherbrumKarakoramCaixmir225,6607,821
RakaposhiKarakoramPakistan25,5517,788
Kanjut SarKarakoramPakistan25,4617,761
KametHimàlaiaÍndia / Tibet25,4467,756
Color NamchaHimàlaiaTibet25,4457,756
Gurla MandhataHimàlaiaTibet25,3557,728
Ulugh MuztaghKunlunTibet25,3407,723
KungurMuztagh AtaXina25,3257,719
Tirich meHindu KushPakistan25,2307,690
Saser KangriKarakoramÍndia25,1727,672
Makalu IIHimàlaiaNepal25,1207,657
Minya Konka (Gongga Shan)Daxue ShanXina24,9007,590
El meu KangriHimàlaiaBhutan24,7837,554
Chang-tzuHimàlaiaTibet24,7807,553
Muztagh AtaMuztagh AtaXina24,7577,546
Skyang
Kangri
HimàlaiaCaixmir24,7507,544
Pic Ismail Samani (antic pic comunista)Oblida-hoTadjikistan24,5907,495
Pic JongsongHimàlaiaNepal24,4727,459
Pic de la VictòriaTien ShanKirguizistan24,4067,439
Que sigui KangriHimàlaiaCaixmir24,3507,422
Pic HaramoshKarakoramPakistan24,2707,397
Istoro NalHindu KushPakistan24,2407,388
Tent PeakHimàlaiaNepal24,1657,365
Chomo LhariHimàlaiaTibet / Bhutan24,0407,327
ChamlangHimàlaiaNepal24,0127,319
KabruHimàlaiaNepal24,0027,316
Alung GangriHimàlaiaTibet24,0007,315
Baltoro KangriHimàlaiaCaixmir23,9907,312
Muztagh Ata (K-5)KunlunXina23,8907,282
OnHimàlaiaÍndia23,8607,273
BaruntseHimàlaiaNepal23,6887,220
Pic NepalHimàlaiaNepal23,5007,163
Amne CarsKunlunXina23,4907,160
Gauri SankarHimàlaiaNepal / Tibet23,4407,145
BadrinathHimàlaiaÍndia23,4207,138
NunkunHimàlaiaCaixmir23,4107,135
Pic LeninOblida-hoTadjikistan / Kirguizistan23,4057,134
PiràmideHimàlaiaNepal23,4007,132
FocHimàlaiaNepal23,3997,132
PauhunriHimàlaiaÍndia / Xina23,3857,128
TrisulHimàlaiaÍndia23,3607,120
Pic de KorzhenevskiOblida-hoTadjikistan23,3107,105
KangtoHimàlaiaTibet23,2607,090
El puntNyainqentanglha ShanXina23,2557,088
TridentHimàlaiaÍndia23,2107,074
dunagiriHimàlaiaÍndia23,1847,066
Cim de la RevolucióOblida-hoTadjikistan22,8806,974
AconcaguaAndesArgentina22,8346,960
Ulls de l'SalatAndesArgentina / Xile22,6646,908
bonetsAndesArgentina / Xile22,5466,872
ama DablamHimàlaiaNepal22,4946,856
TupungatoAndesArgentina / Xile22,3106,800
Pic de MoscouOblida-hoTadjikistan22,2606,785
PixarAndesArgentina22,2416,779
mercedariAndesArgentina / Xile22,2116,770
HuascarnAndesPeru22,2056,768
LlullaillacoAndesArgentina / Xile22,0576,723
el LibertadorAndesArgentina22,0476,720
CachiAndesArgentina22,0476,720
KailasHimàlaiaTibet22,0276,714
IncahuasiAndesArgentina / Xile21,7206,620
YerupajaAndesPeru21,7096,617
a la institucióOblida-hoTadjikistan21,6866,610
GalanAndesArgentina21,6546,600
el MortAndesArgentina / Xile21,4636,542
SajamaAndesBolívia21,3916,520
naixementAndesArgentina21,3026,493
IllampuAndesBolívia21,2766,485
IllimaniAndesBolívia21,2016,462
CoropunaAndesPeru21,0836,426
LaudeAndesArgentina20,9976,400
AncohumaAndesBolívia20,9586,388
CuscoAndesPeru20,9456,384
(Ausangate)
ToroAndesArgentina / Xile20,9326,380
tres CreusAndesArgentina / Xile20,8536,356
HuandoyAndesPeru20,8526,356
ParinacotaAndesBolívia / Xile20,7686,330
TortolesAndesArgentina / Xile20,7456,323
ChimborazoAndesequador20,7026,310
AmpatoAndesPeru20,7026,310
el CondorAndesArgentina20,6696,300
SalcantayAndesPeru20,5746,271
HuancarhuasAndesPeru20,5316,258
FamatinaAndesArgentina20,5056,250
PumasilloAndesPeru20,4926,246
nomésAndesArgentina20,4926,246
pollerasAndesArgentina20,4566,235
SaltarAndesXile20,4236,225
ChaiAndesArgentina20,3416,200
McKinley (Denali)AlaskaAlaska20,3206,194
AucanquilchaAndesXile20,2956,186
JonqueraAndesArgentina / Xile20,2766,180
NegreAndesArgentina20,1846,152
aixòAndesArgentina20,1286,135
CondoririAndesBolívia20,0956,125
PalermAndesArgentina20,0796,120
SolimanaAndesPeru20,0686,117
Sant JoanAndesArgentina / Xile20,0496,111
Sierra NevadaAndesArgentina20,0236,103
AntofallaAndesArgentina20,0136,100
MarmolejoAndesArgentina / Xile20,0136,100
1. L'elevació de l'Everest de 1954, 8.848 m (29.028 peus) es va revisar l'11 de novembre de 1999 i ara es troba a 8.850 m (29.035 peus). 2. Caixmir es divideix entre l'Índia, el Pakistan i la Xina, i els tres països disputen els límits. Font: Societat Geogràfica Nacional.
Els 14 cims més alts del món (més de 8.000 metres) Geografia del Món Escalant els set cims
Els 14 cims més alts del món (més de 8.000 metres) Geografia del Món Escalant els set cims