Cognoms més comuns als Estats Units

Els cognoms més populars

Els cognoms o noms familiars s’utilitzaven per primera vegada durant l’època medieval i normalment es feien referència a l’ocupació d’una persona (és a dir, Miller , Sastre , Potter , Weaver , forner ). S’anomenen noms ocupacionals. Altres cognoms habituals eren els patronímics, que provenien del nom del pare i, després, es va afegir 'fill' Stevenson , Davidson , Robertson o bé Richardson .



Els cognoms també podrien provenir de llocs; un suggeriment que un nom prové d’un lloc podria ser la finalització -camp , -Ford , -brouc , o -fusta , per exemple. La tendència a anomenar les persones segons els llocs d’on provenen va més enllà de la llengua anglesa, molts cognoms alemanys, holandesos noruecs i suecs acaben en -Muntanya (que significa muntanya en aquests idiomes).

Molts d’aquests mateixos principis s’apliquen en un altre idioma. Per exemple, el sufix '-ez' en noms espanyols és un patronímic com '-son'. Martínez seria llavors el descendent de Martn.

En els Estats Units, Smith va ser el cognom més popular de el 1990 i va conservar aquell lloc deu anys després. Garcia va guanyar popularitat del 18è nom més popular el 1990 al sisè cognom més popular el 2010. Robinson va ser el 20è nom més popular el 1990, però va caure de la llista, a mesura que els cognoms llatins esdevenen més comuns.

Visita Cerca de cognoms per descobrir els significats i orígens dels cognoms.

COGNOM RANK FREQÜÈNCIA (COUNT) PROPORCIÓ PER 100.000 POBLACIONS
SMITH12.442.977828.2
JOHNSON21.932.812655.2
WILLIAMS31.625.252551.0
MARRÓ41.437.026487.2
JONES51.425.470483.2
GARCIA61.166.120395.3
MILLER71.161.437393.7
DAVIS81.116.357378.5
RODRIGUEZ91.094.924371.2
MARTINEZ101.060.159359.4
HERNANDEZ111.043.281353.7
LOPEZ12874,523296.5
GONZALEZ13841,025285.1
WILSON14801,882271.8
ANDERSON15784,404265.9
THOMAS16756,142256.3
TAYLOR17751,209254.7
MOORE18724,374245.6
JACKSON19708,099240.1
MARTIN20702,625238.2
LEE21693,023234.9
PEREZ22681,645231.1
THOMPSON23664,644225.3
BLANC24660,491223.9
HARRIS25624,252211.6
SANCHEZ26612,752207.7
CLARK27562,679190.8
Font: Census Bureau, cens dels EUA de 2010

Vostè també pot estar buscant

Noms populars Cognoms més comuns el 1990