50 ciutats principals dels Estats Units per població i rànquing

Les grans ciutats d’Amèrica

La ciutat més gran d'Amèrica és la ciutat de Nova York, amb diferència. La ciutat en si té més del doble de persones que Los Angeles i la zona urbana Nova York-Newark és l’única megaciutat del país.



Aquestes xifres no reflecteixen necessàriament la mida de les seves diferents àrees de metro: Washington D.C., Boston i Dallas-Fort Worth són tres casos principals en què la ciutat pròpiament dita es classifica de manera molt diferent de la zona urbana. DFW sol agrupar-se per estudis urbans. Les àrees urbanes de Washington i Boston solen situar-se entre els deu primers, en lloc dels anys 20 baixos.

A la taula següent es mostren les 50 ciutats més grans dels Estats Units en funció de la població. Tot i que algunes ciutats han mantingut la seva classificació bastant estable, d’altres van mostrar grans salts. Per exemple, Phoenix, Arizona, ha passat d’una ciutat de 983.403 residents el 1990 a la cinquena ciutat més gran del país. Austin, Texas, gairebé va duplicar la seva població i continua veient un gran nombre de nous residents cada any.

Algunes ciutats, com Detroit, han disminuït la població. Motor City, que antigament tenia 1,8 milions de residents a la dècada de 1950, va baixar fins a una població de 1.027.974 habitants el 1990 i ha continuat disminuint.

Voleu moure’s per algunes ciutats importants? Potser podeu consultar la nostra llista de els millors monopatins elèctrics per obtenir ajuda amb locomotores.

RANKCIUTATEstimació de població 19/07/19Cens del 2010Cens del 2000Cens del 1990
1 Nova York , Nova York8.336.8178.175.1338.008.2787.322.564
2 los Angeles , Califòrnia3.979.5763.792.6213.694.8203.485.398
3Chicago, Illinois2.693.9762.695.5982.896.0162.783.726
4 Houston , Texas2.320.2682.100.2631.953.6311.630.553
5 Phoenix , Arizona1.680.9921.445.6321.321.045983,403
6 Filadèlfia , Pennsilvània1.584.0641.526.0061.517.5501.585.577
7 Sant Antoni , Texas1.547.2531.327.4071.144.646935,933
8 San Diego , Califòrnia1.423.8511.307.4021.223.4001.110.549
9 Dallas , Texas1.343.5731.197.8161.188.5801.006.877
10 San Jose , Califòrnia1.021.795945,942894,943782,248
11 Austin , Texas978,908790,390656,562465,622
12 Jacksonville, Florida911,507821,784735,617635,230
13 Fort Worth , Texas909,585741,206534,694447,619
14 Colom , Ohio898,553787,033711,470632,910
15 Charlotte , Carolina del Nord885,708731,424540,828395,934
16 Sant Francesc , Califòrnia881,549805,235776,733723,959
17 Indianàpolis , Indiana876,384820,445781,870741,952
18 Seattle , Washington753,675608,660563,374516,259
19 Denver , Colorado727,211600,158554,636467,610
20 Washington dc 705,749601,723572,059606,900
21 Boston , Massachusetts692,600617,594589,141574,283
22 el Pas , Texas681,728649,121563,662515,342
23 Nashville-Davidson , Tennessee1670,820601,222545,524510,784
24 Detroit , Michigan670,031713,777951,2701.027.974
25 Oklahoma City , Oklahoma655,057579,999506,132444,719
26 Portland , Oregon654,741583,776529,121437,319
27 las Vegas , Nevada651,319583,756478,434258,295
28 Memphis , Tennessee651,073646,889650,100610,337
29 Comtat de Louisville-Jefferson , Kentucky2617,638597,337256,231269,063
30 Baltimore , Maryland593,490620,961651,154736,014
31 Milwaukee , Wisconsin590,157594,833596,974628,088
32 Albuquerque , N.M.560,513545,852448,607384,736
33 Tucson , Arizona548,073520,116486,699405,390
34 Fresno , Califòrnia531,576494,665427,652354,202
35 taula , Arizona518,012439,041396,375288,091
36 sagrament , Califòrnia513,624466,488407,018369,365
37 Atlanta , Geòrgia506,811420,003416,474394,017
38 Kansas City , Missouri495,327459,787441,545435,146
39 Colorado Springs , Colorado478,221416,427360,890281,140
40 Omaha , Nebraska478,192408,958390,007335,795
41Raleigh, Carolina del Nord474,069403,892276,093207,951
42 Miami , Florida467,963399,457362,470358,548
43 Platja Llarga , Califòrnia462,628462,257461,522429,433
44 Virginia Beach , Virgínia449,974437,994425,257393,069
45 Oakland , Califòrnia433,031390,724399,484372,242
46 Minneapolis , Minnesota429,606382,578382,618368,383
47 Tulsa , Oklahoma401,190391,906393,049367,302
48Tampa, Florida399,700335,709303,447280,015
49 Arlington , Texas398,854365,438332,969261,721
50 Nova Orleans , Louisiana390,144343,829484,674495,080
1. La ciutat de Nashville-Davidson es consolida amb el comtat de Davidson. 2. Louisville i el comtat de Jefferson es van fusionar el gener de 2003. Les xifres anteriors al 2003 són només per a la ciutat de Louisville. Font: U.S. Census Bureau. Web: www.census.gov . Per a les estimacions de població del 1900 al 2005, vegeu Població de les 20 ciutats més grans dels Estats Units, 1900-2010 .

Més gran no sempre significa el millor

Tot i que, en general, les ciutats més grans d’Amèrica són els principals centres de riquesa i cultura mundials, això no significa necessàriament que siguin les millors per viure per a una persona mitjana. Les principals ciutats poden experimentar un cost de vida molt alt. Si el cost de la vida supera els salaris a la ciutat, pot obligar la gent a mudar-se a llocs més econòmics. Els tres mercats tecnològics més grans d’Amèrica: San Francisco, Nova York i Boston, tenen costos d’habitatge molt elevats en comparació amb les ciutats del Midwest.

abreujat de Mississippi

O, segons quins siguin els vostres interessos, és possible que les millors ciutats no estiguin relacionades amb la seva mida o fins i tot amb la seva assequibilitat. Els atractius culturals poden tenir un gran paper; Austin, Texas, per exemple, sovint s’anomena la capital de la música en viu d’Amèrica. Si sou algú que assisteix a molts concerts, això pot influir en el vostre criteri. Feu clic aquí per veure la llista d'Amèrica ciutats més habitables .

Vostè també pot estar buscant

Perfil de Nova York

Concurs sobre la ciutat de Nova York

ós femella es diu

Tot sobre Boston

Tot sobre Chicago

Ciutats dels Estats Units

Ciutats dels Estats Units